kpżkk


Statut KPŻKK w Polsce

Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce została erygowana Dekretem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z dnia 8.IX.1994 n. SpR. 876/92, do której należy badanie i zatwierdzanie Statutów. (art.1)

Członkiniami Konferencji są Przełożone autonomicznych Klasztorów kontemplacyjnych o klauzurze papieskiej lub konstytucyjnej oraz Prezeski Federacji tychże Klasztorów. Klasztor przystępuje do Konferencji po zgłoszeniu swego uczestnictwa. (art.2)

Konferencja jest osobą prawną upoważnioną do działania stosownie do przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, kan. 115, 119, 708, 709 i innych oraz zgodnie z niniejszym Statutem. (art.3)

Uchwały podejmowane przez Konferencję mają charakter czysto moralny. Członkinie Konferencji zachowują autonomię należną poszczególnym Klasztorom, zgodnie z przepisami kan. 614 i 615 KPK, jednak kierując się duchem współpracy dążą do jedności w działaniu i stosują się do podjętych uchwał. (art.4)

Celem Konferencji jest ułatwianie współpracy między Klasztorami klauzurowymi w pełniejszym realizowaniu ideału autentycznego życia kontemplacyjnego zgodnie ze wskazaniami Kościoła i ukazywania ludziom wartości życia wyłącznie oddanego Bogu. Konferencja pracuje nad osiągnięciem tego celu przez:

  1. ułatwianie kontaktów i wymianę doświadczeń pomiędzy Przełożonymi,
  2. reprezentowanie wspólnych interesów Klasztorów klauzurowych wobec władz kościelnych i świeckich,
  3. reprezentowanie wspólnych interesów Klasztorów klauzurowych wobec władz kościelnych i świeckich. (art.5)

Konferencja działa poprzez Zebrania Plenarne wszystkich uprawnionych członkiń; wyraża swoja wolę i podejmuje decyzję zgodnie z art. 4 niniejszego Statutu. (art.6)

Organami Konferencji są:

  1. Zebranie Plenarne,
  2. Konsulta,
  3. Przewodnicząca Konferencji,
  4. Sekretarka. (art.7)

(fragmenty dokumentu)

góra strony